Закрити
Індивідуальна корекційно-розвивальна програма з дитиною із затримкою психічного розвитку
09 Червня 2016, 15:27 , Переглядів: 52337
FacebookTwitterLivejournal
Індивідуальна корекційно-розвивальна програма з дитиною із затримкою психічного розвитку Фото: liveinternet.ru Індивідуальна корекційно-розвивальна програма з дитиною із затримкою психічного розвитку

Дана корекційно-розвивальна програма необхідна в умовах реальної сучасної освіти роботи з дітьми, що мають ЗПР. Робота учасника IV Всеукраїнського конкурсу "Творчий учитель - обдарований учень"

Пояснювальна записка

За останні три роки відмічається тривожна тенденція зростання кількості дітей з відхиленнями фізичного та психічного здоров'я, які зумовлюються біологічними, екологічними, соціально-психологічними та іншими чинниками, а також їх поєднанням. Значну частину серед цих дітей займають діти із затримками психічного розвитку (ЗПР).

Затримка психічного розвитку - це уповільнення темпу розвитку психічних процесів, яке частіше виявляється під час вступу до школи і виражається в недостатності загального запасу знань, обмеженості уявлень, незрілості мислення, малій інтелектуальній цілеспрямованості, переважанні ігрових інтересів, швидкого перенасичення в інтелектуальній діяльності. На відміну від дітей, що страждають на олігофренію, ці діти достатньо кмітливі в межах наявних знань, значно продуктивніші у використанні допомоги. При цьому в одних випадках на перший план виступатиме затримка розвитку емоційної сфери (різні види інфантилізму), а порушення в інтелектуальній сфері будуть виражені не різко. У інших випадках, навпаки, переважатиме уповільнення розвитку інтелектуальної сфери.

Затримка психічного розвитку у дітей може зумовлюватися багатьма чинниками. Зокрема, це: спадкова схильність, порушення функціонування мозку в період внутрішньоутробного розвитку, пологові ускладнення, хронічні й тривалі захворювання в ранньому дитинстві, невідповідні умови виховання тощо.

Залежно від цих факторів виділяють різні форми затримки.

 • Конституціонального та соматогенного походження – дитина мініатюрна і зовні тендітна, структура її емоційно-вольової сфери відповідає більш ранньому вікові, часті хвороби знижують вимогливість батьків, загальна слабкість організму знижує продуктивність її пам'яті, уваги, працездатності, гальмує розвиток пізнавальної діяльності.

 • Психогенного походження – зумовлена невідповідними умовами виховання (надмірна опіка чи недостатнє піклування про дитину). Розвиток затримується внаслідок обмеження комплексу подразнень, інформації, що надходить з оточуючого середовища.

 • Церебрально-органічного походження – найстійкіша і найскладніша, зумовлена ураженням головного мозку дитини внаслідок патологічних впливів (переважно у другій половині вагітності). Характеризується зниженою научуваністю з огляду на низький рівень розумового розвитку і проявляється у труднощах засвоєння навчального матеріалу, відсутністю пізнавального інтересу та мотивації навчання.

Значна частина дітей із затримкою психічного розвитку, отримавши своєчасну корекційну допомогу, засвоює програмовий матеріал і "вирівнюється" по закінченні початкової школи. Водночас, чимало дітей і в наступні роки навчання потребують особливих умов організації педагогічного процесу через значні труднощі у засвоєнні навчального матеріалу.

Дитина, яка має подібні труднощі, потребує ретельного психолого-педагогічного вивчення для визначення оптимальних та ефективних методів навчання.

Дана корекційно-розвивальна програма необхідна в умовах реальної сучасної освіти роботи з дітьми, що мають ЗПР.

Оскільки у дітей із затримкою психічного розвитку спостерігаються розбіжності сензитивних періодів розвитку психічних функцій по їх відношенню до віку дитини, то при створенні даної програми та розробці занять були враховані групи порушень пізнавальної сфери у дітей з ЗПР та був використаний принцип компенсації недостатнього розвитку якостей, здібностей і функцій .

Структура корекційної програми

Мета програми – встановлення та сприяння налагодження психологічного контакту з дитиною, створення та підтримка бажання до самовивчення та самовиховання, активізація та стимулювання пізнавальної діяльності, розвиток емоційно-вольової сфери, дрібної моторики руки, навчання комунікативної та невербальної поведінки, навичок співпраці, виховання співчутливості, доброзичливості, взаємодопомоги та інших позитивних рис характеру дитини із затримкою психічного розвитку.

1. Завдання:

 • зняття емоційного напруження та створення емоційно-комфортної атмосфери.
 • розвивати пізнавальну активність;
 • розвивати пізнавальні психічні процеси: сприймання, спостережливість, продуктивні способи запам’ятовування та пригадування, вміння рівномірного розподілу уваги, процеси мислення (аналізу, синтезу, узагальнення, класифікації, умовиводів, розуміння причинно-наслідкових зв’язків), мовлення.
 • розвивати загальної та дрібної моторики рук;
 • розвивати навички емоційної саморегуляції.

Методи та форми роботи:

 1. Вправи на розвиток пізнавальної та емоційно-вольової сфери.
 2. Комунікативні, дидактичні та рухливі ігри.
 3. Вправи на розвиток моторики.
 4. Релаксаційні вправи.
 5. Ігротерапія.
 6. Психогімнастика.

Матеріали та обладнання : пісочниця, кольорові олівці, простий олівець, стимульний матеріал, папір А4, м’ячик Су-Джок, пензлик, фарби, торбинка, магнітофон.

2. Організація занять

Заняття проводяться індивідуально із дитиною старшого дошкільного віку із затримкою психічного розвитку . Частота занять – 2 рази на тиждень. Тривалість 25-30 хвилин, але необхідно враховувати індивідуальні особливості дитини із ЗПР. Кількість занять – 10.

Критерій ефективності програми

Критерієм ефективності програми є проведення первинного та вторинного діагностування за допомогою методики Забрамної С.Д. «От диагностики к развитию», за результатами якого складається корекційно – розвивальна програма. Протягом занять використовуються психодіагностичні вправи із збірника за допомогою яких можна прослідкувати динамуку розвитку дитини.

Програма сприяє достатньому рівню розвитку пізнавальних психічних процесів (пам’яті, мислення, уваги, мовлення) та збалансуванню емоційного розвитку дитини за результатами діагностики після участі дитини в корекційній роботі.

Тематичний план

Заняття Термін
проведення
Зміст розвивальної роботи Тривалість Примітка
1.   Заняття № 1 25-30
хвилин
 
Вправа "Привітання"
Вправа "Загадкові картини"
Фізкультхвилинка (3 хв.)
Вправа-гра "На що схоже:?"
Релаксація. Вправа "Я – квітка"
Рефлексія заняття
Вправа "Прощання"
2.   Заняття № 2 25-30
хвилин
 
Вправа "Привітання"
Вправа "Пригадай казку"
Рухлива вправа "Вухо – ніс"
Вправа "Домалюй"
Рефлексія заняття
Вправа "Прощання"
3.   Заняття № 3 25-30
хвилин
 
Вправа "Привітання"
Вправа "Логічні ланцюжки"
Фізкультхвилинка
Вправа "Розфарбуй по цифрам"
Вправа "Гра з пальчиками"
Рефлексія заняття
Прощання "Подаруй усмішку"
4.   Заняття № 4 25-30
хвилин
 
Вправа "Привітання"
Вправа "Що не так?"
Рухлива гра "Чотири стихії"
Вправа "Запам'ятай предмети "
Вправа "Черепаха"
Рефлексія заняття
Прощання. "Подаруй уявний подарунок"
5.   Заняття № 5 25-30
хвилин
 
Вправа "Привітання"
Гра "Різнокольорова вода"
Фізкультхвилинка "Зайчик"
Вправа "Закінчи фразу"
Рефлексія заняття
Вправа "Прощання"
6.   Заняття № 6 25-30
хвилин
 
Вправа "Привітання"
Вправа "Простав значки"
Вправа "Візьми і передай"
Вправа в піску "Долоньки, пальчики й кулачки"
Рефлексія заняття
Прощання гра "Подаруй уявний подарунок".
7.   Заняття № 7 25-30
хвилин
 
Вправа "Привітання"
Вправа "Лабіринт"
Вправи з м'ячиками Су-Джок
Вправа "Залатай килимок"
Релаксація (3 хв.)
Етюд "Я - чарівник"
Прощання "Подаруй усмішку"
8.   Заняття № 8 25-30
хвилин
 
Вправа "Привітання"
Вправа "Четвертий зайвий"
Фізкультхвилинка "Корисні рухи"
Вправа–гра "Знайди відмінності"
Рефлексія заняття
Вправа "Прощання"
9.   Заняття № 9 25-30
хвилин
 
Вправа "Привітання"
Вправа "Знайди зайвий предмет"
Вправа в піску " Ходимо – їздимо"
Вправа "Розділи на групи"
Рефлексія заняття
Вправа "Прощання"
10.   Заняття № 10 25-30
хвилин
 
Вправа "Привітання"
"Хто ховається в крапках"
Фізкультхвилинка "Білочка"
Вправа "Знайди пару"
Пальчикова гімнастика "Кішки – мишки"
Рефлексія заняття
Прощання "Подаруй усмішку"

 

Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Крупник Тетяна Віталіївна, практичний психолог ДНЗ № 5 "Теремок" м.Нетішин Хмельницької обл.

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Обговорення (1)
Наталія y 24 Вересня 2017, 16:36
Доброго дня! скажіть будь-ласка на який вік ця програма?
Видалити Відміна
Забанити Відміна