Логін або e-mail:
Пароль: Я забув пароль
Авторські корекційно-розвивальні заняття (I етап роботи), що спрямовані на подолання вторинних відхилень у дітей з порушеннями зору. Робота учасника ІІ Всеукраїнського конкурсу "Творчий учитель - обдарований учень".
Анотація
Діти з порушеннями зору потребують особливих умов навчання та виховання для всебічного розвитку, так як роль зору, через який формуються уявлення дитини про предмети та явища, їх ознаки, просторове взаємовідношення неможливо перебільшити.
У нашому закладі навчання та виховання здійснюється на основі загальних принципів та поряд з тим має свої особливі задачі, спрямовані на відновлення, корекцію і компенсацію порушених чи недорозвинених функцій. Практика роботи показує, що первинні порушення часто «ведуть» за собою ряд вторинних, до яких належить і порушення психоемоційної сфери дитини і значні мовленнєві недоліки. Працюючи з такими дітками, необхідно врахувати специфічні особливості їх розвитку, максимально спиратися на збережені аналізатори та використовувати спеціальні форми та методи роботи.
Для того, щоб дитина вступила в шкільний колектив соціально-адаптованою, повністю соціалізованою та не відчувала труднощів у подальшому житті я максимально поєдную навчально-виховну роботу з дошкільниками з корекційно-розвивальною.
Для розгляду пропоную авторські корекційно-розвивальні заняття (I етап роботи), що спрямовані на подолання вторинних відхилень у дітей з порушеннями зору.
Автоматизація правильної вимови звуків займає багато часу та зусиль як зі сторони вчителя-логопеда так і зі сторони дитини. Щоб цей важливий процес був цікавим, змістовним, не викликав у дітей негативу та втоми (так як звуки необхідно багаторазово повторювати, щоб закріпити артикуляцію), я розробила схеми для роботи з дошкільниками та дітьми молодшого шкільного віку. Пропоную їх для розгляду в другій частині моєї роботи.
Теми занять:
Мета: Ознайомити дітей з артикуляційним апаратом; вчити виконувати артикуляційну гімнастику за інструкцією; збагачувати словниковий запас з теми «Осінь», дати поняття – один, багато; вчити складати прості речення за допомогою запитань; розвивати аналітичне сприймання, виховувати любов до природи.
Обладнання: малюнки листочків(різних дерев та різного розміру, малюнки листочків, дитячі музичні інструменти, шнурівки.
Організаційна частина.
- Закрити очі і пригадати що бачили, що чули, коли йшли в дитсадочок.
- Яка пора року?
Бесіда про осінь.
Який листочок (малюнки листочків). Утворення прикметників від іменників.
- Осінь до нас прийшла в гості (малюнок дівчини-осені). Вона принесла нам листочки. Які вони? (жовті, зелені, оранжеві, коричневі)
Повторити : жовтий листочок, червоний листочок.
- Осінь подарувала нам листочки з різних дерев. Щоб взяти його, ми повинні впізнати з якого дерева листя.
- Якщо листочок з дуба, то який листочок? (дубовий)
(повинні здогадатися, що ялинових листочків не буває)
Розташування предметів за розміром. Просторові відношення.
Розвиток дихання
Артикуляційна моторика
Розповідь про назви складових артикуляційного апарату.
«Казка про веселий язичок» - в процесі казки діти виконують артикуляційні вправи. Відмічаю правильне виконання.
Показ з допомогою дзеркала частин артикуляційного апарату.
Слідкують за виконанням вправ перед дзеркалом.
Відгадати загадку.
Прийшла чарівниця у жовтій спідниці,
і фарби дістала і все малювала –
Листочки у тузі, травичку у лузі – багряним,
червоним і жовтим яскравим…
Весь світ пожовтів. Що ж за пані? цікаво...(осінь)
Ознайомлення зі звуком "А" (практичне)
- Що це за звук? (голосний – показую фішку, за допомогою якої будемо позначати цей звук)
Гра "Назви слово зі звуком "А" – можна з м’ячиком.
- Я даю м’ячик і називаю звуки "А", діти віддаючи мені м’ячик – повинні придумати слово з цим звуком.
- Я називаю слово без першого звука, діти додають спереду – а, і повторюють слово (звук "А" промовляють протяжно) –
Гімнастика для зору.
- На рахунок 1-4, не повертаючи голови, подивитися праворуч і зафіксувати погляд, потім на рахунок 1-6 подивитися вдалину прямо перед собою. Повторити вправу, але з фіксацією погляду вліво, вгору й додолу. Повторити двічі.
- Голову тримати прямо. На рахунок 10-15 покліпати, не напружуючи м'язи очей.
Розвиток слуху.
- Ми ознайомились зі звуком "А" (показати на абетці букву "А").
А зараз послухайте інші звуки – (тру папером, брязкаю ключами, стукаю лінійкою). Це звуки, які ми чуємо завжди на вулиці, в будинку. Давайте пригадаємо що ми чуємо на вулиці? Що чуємо в лісі?
Гра "Відгадай, що звучало"
За ширмою граю на дитячих музичних інструментах –діти відгадують, що звучало.
Дрібна моторика "Листочок"
- Пальчики вітаються.
Ми роги кози покажем,
і роги оленя також,
і про зайця не забудем -
ріжками водити будем.
Щоб нам гарно говорити –
треба з пальцями дружити.
(відповідно до слів віршика, виконуємо вправи з пальчиками)
Викласти листочок з шнурівки.
Гра на розвиток пам’яті "Якого листочка не стало?"
- Забираю якийсь листочок, діти повинні згадати, якого листочка не стало (з магнітної дошки)
Складання речень за допомогою запитань.
Крокування складу
- До звуку, який вже правильно артикулюється дитиною, додаю вивчений – "А".
Діти складають склад, і крокують цей склад вздовж кабінету. (са, ла, ша…)
Повторення вправ артикуляційної гімнастики.
Повторити віршик.
У морі лежала велика акула.
Вона стомилась і тихо заснула.
Підсумок.
- Повторити комплекс вправ артикуляційної гімнастики.
Мета: Удосконалити знання дітей про артикуляційний апарат; вчити виконувати артикуляційну моторику за інструкцією; збагачувати словниковий запас з теми «Овочі», вчити складати прості речення за допомогою запитань; розвивати зорове сприймання, творчу фантазію; виховувати самоконтроль за мовленням.
Обладнання: картки овочів та фруктів, фішки для звукового аналізу слів.
Організаційна частина. Виділити перші звуки у словах.
Альбом, Анна, акула, Антон, абетка, абрикос, альбатрос (пояснення слова – птах)
- Який перший звук? Який він?
Артикуляційна гімнастика.
- Покажіть вправи, які ви виконували вдома.
Бесіда про осінь.
Диференціація овочів –фруктів. (за малюнками)
Гра "Чого не стало"
- Подивись і скажи, якого овоча не стало.
Гра "Четвертий зайвий"
- Між овочі кладу фрукт, діти мають знайти його і пояснити, чому зайвий.
Поділ слів на склади.
Потім на рахунок 1-6 розплющити очі, розслабивши м'язи, подивитися вдалину через вікно. Повторити 4-5 разів.
Утворення множини.
- Осінь щедра, тому що дарує нам багато овочів та фруктів. На малюнках у нас по одному овочу, але ж нам би не вистачило їх на цілу довгу зиму, якщо б на городі ріс один огірок, одна картоплина, одна редиска. То ж зараз ми з вами утворимо слова, які позначають багато предметів. Хто виконає завдання – може розмістити свій овоч на дошку.
(уточнюю, які овочі вони можуть брати, щоб слово змінювалось за зразком)
Утворення назв із зменшувальними суфіксами.
- У нас на дошці є овочі, вони дарують нам вітаміни, силу та здоров’я. Подякуємо їм за це, назвавши їх лагідно –
- А як на вас лагідно каже мама? (Дениско, Дмитрик, Васильку…)
Фізкультхвилинка. "Осінь"
Прийшла осінь, закрутила (перекрутитися)
Всі дерева похилила (хилимось)
Вітер дерева колише, гойдає.
Птахи летять, відлітають.
А діти тихенько за парти сідають.
Утворення речень за зразком та запитанням: що росте на городі?
- Дивлячись на малюнки, діти складають речення:
- На городі росте ….(капуста, огірок, морква, цибуля, перець, помідори….)
Додати ознаку до предмета.
- Зараз ми з вами опишемо овочі, які вони за кольором…(за формою, величиною, якщо дозволяє мовленнєвий розвиток дітей)
Загадка про капусту.
Вийшла до городу бабуся строката.
Хусток намотала, що й не розмотати.
Зайчики прибігли, листочки зривали.
Швидко ту бабусю геть всю розмотали.
Хрумали тим листям, гарно ласували.
Ще й з неї качанчик нам подарували.
Що то за бабуся? Треба відгадати. (капуста)
Дрібна моторика "Капуста"
Ми капусту ріжем, ріжем.
Ми капусту мнем, мнем.
Ми капусту солим, солим.
Ми капусту трем, трем.
Ми капусту всю покришим
і в бочечку потовчем.
Неістоти. Повторення слів.
Гра ейдетичного напрямку «А я ще знаю»
Дитина бере малюнок овоча і говорить – Огірок зелений. Передає малюнок іншій дитині, яка має назвати ще якийсь довільний предмет такого ж кольору –А я ще знаю, що зелений літній листочок… - А я ще знаю, що зелена ялинка тощо…
Назвати геометричну фігуру…(овал)
Скласти пірамідку з малюнків овочів. Закріплення понять великий, малий, більший, менший.
Потрібно на магнітній дошці викласти пірамідку з малюнків овочів, відповідно від величини – від більшого до меншого.
Повторення артикуляційних вправ
Підсумок.
Мета: Автоматизувати правильну вимову звуків на початку слова в прямому складі; закріплювати голосні звуки, вчити вводити їх в прямі склади, розвивати загальну та дрібну моторику, розвивати мислення, зорове сприймання.
Обладнання: картки овочів та фруктів, кольорові нитки (шнурівки), написані букви на картках – ш, ж, с, л, р, а.
Організаційна частина. Розвиток фонематичної уваги "Почуй звук "А"
Артикуляційна моторика.
Прокрокувати склад. Розвиток загальної моторики.
Дитина крокує необхідний склад по кабінету, виразно його називаючи.
Повторення знань про фрукти.
Вправи для зняття втоми, зміцнення м'язів повік, поліпшенню кровопостачання, розслабленню м'язів ока дитини.
На шибці вікна кабінету на рівні очей дитини прикріпити червоні круглі мітки діаметром 3-5 мм. За вікном намітити який-небудь віддалений предмет для фіксації погляду вдалині. Дитину поставити на відстані 30-35 см від вікна і запропонувати їй подивитися протягом 10 с. на червону мітку, потім перевести погляд на віддалений предмет за вікном і зафіксувати погляд на ньому протягом 10 с. Після цього по черзі переводити погляд то на мітку, то на обраний предмет.
Міцно заплющити очі на 3-5 секунд, потім розплющити їх на 3-5 секунд, повторити 6-8 разів.
Опис фруктів.
Налите сонцем, налите соком,
з гілки зірвалось, впало звисока.
Боляче, певно?, - То вам здається!
Лежить рум'яне в траві й сміється. (яблуко)
Синя, соковита на дереві пришита. (слива)
Жовтий, кругленький, солодкий, смачний.
Спробуй відгадати, хто ж я такий? (абрикос)
Жовта, соковита на дереві зростаю.
Смачним, солодким фруктом тебе я пригощаю. (груша)
Гра "Якого фрукта не стало"
Кладу чотири, п'ять фруктів, прошу дитину запам'ятати, потім забираю один – дитина має сказати, якого фрукта не стало.
Гра "Четвертий зайвий"
Між три фрукти кладу овоч, діти мають відібрати зайвий предмет і пояснити, чому він зайвий.
Скласти речення: Помідор зайвий, тому що він росте на городі. А яблуко, слива, груша ростуть у саду.
Фізкультхвилинка. Розігрування ситуації.
Дрібна моторика. Повторення кольорів.
Складання речень за зразком.
Гра з м'ячем "Постав слово у множині"
Розвиток граматичних категорій "Яке варення" (сік, компот) За малюнками.
Повторення артикуляційних вправ.
Домашнє завдання.
Виконати комплекс вправ артикуляційної гімнастики.
Мета: Закріплювати правильну вимову звуків, збагачувати знання дітей про овочі та фрукти, вчити вживати в мовленні описові прикметники, контролювати вимову звуків при цьому, розвивати фонематичний слух та увагу, розвивати простежуючу функцію очей.
Обладнання: картки овочів та фруктів, кольорові палички для рахунку, осінні листочки.
Організаційна частина. Гра "Четвертий зайвий"
Артикуляційна моторика.
Вимова складів (зі звуками, що правильно артикулюються)
Повторити склади, що правильно артикулюється.
Розвиток пам'яті «Якого листочка не стало»
Забираю один листочок, діти мають сказати якого листочка не стало.
Гра «Збери урожай в кошик»
В плетений кошик діти кладуть картки овочів, називаючи при цьому речення – У кошик я покладу …огірок, капусту, перець …
Розвиток простежуючої функції очей.
Іграшкове яблучко котити по кабінету, а діти повинні оченятами подивитися, куди котиться яблучко.
Котити яблуко один одному.
Диференціація овочів та фруктів.
Справа (покажіть де права сторона столу) у нас город, зліва – сад. Нам потрібно розкласти овочі куди? (на город), а фрукти куди? (в сад)
Продовжіть та повторіть речення:
Дрібна моторика «Апельсин»
Ми ділили апельсин,
Апельсин на всіх один
Ця ось часточка котові.
Ця ось часточка кротові.
Цю залишимо для синички.
Цю дамо рудій лисичці.
А мені слухняному цілого дістанемо.
(показуємо круглий апельсин, а потім загинаємо пальчики при рахунку згідно з віршиком)
Продовжити речення :
Повторити віршик
Саша рибку упіймав
Гриць картоплі накопав
Слава із водиці нам приніс водиці,
кропу ще й петрушки…
Зварить мама юшки.
Знайомство зі звуком "У"
Виділити перший звук
Повторення складів.
Звуковий аналіз складу.
Гра з м'ячиком «Постав в множині». Оченятами слідкуємо за м’ячиком.
Розвиток мовлення «Відповіді на запитання»
Підсумок.
Повторення артикуляційної гімнастики.
Мета: Працювати над удосконаленням знань про артикуляційний апарат; вчити виконувати артикуляційну моторику за інструкцією; збагачувати словниковий запас, удосконалювати знання про однину-множину; складоподіл; вчити складати прості речення за допомогою запитань; виховувати увагу дітей.
Обладнання: картки з написом букв (голосні, ті що артикулюються), малюнки дітей (опис одягу), гра «Одягни ляльку»
Організаційна частина. Гра "Повтори слово, що починається звуком "У"
- Діти, ви любите посміхатися?
Давайте посміхнемось,
Посміхнемось всім довкола:
Сонцю, небу, квітам, людям!
І тоді обов’язково
день щасливим для нас буде!
Артикуляційна моторика.
Виправ словосполучення логопеда. (можна з м’ячиком)
Продовж речення і повторити їх:
Гра «Четвертий зайвий». Оголошення лексичної теми.
Опис одягу за малюнками.
Вправи для полегшення роботи зорового аппарата, зниження втоми під час тривалої напруженої роботи очей:
Утворення прикметників від імен дітей.
Дрібна моторика "Рукавичка"
Ох і гарні рукавички
я зв’язала для сестрички.
Теплі, ніжні, червоненькі.
Буде руки гріти рідненька!
(масажуємо пальчики, ніби одягаємо рукавички)
Чий одяг.
Гра "Одягни ляльку"
Гра з м’ячем "Утвори множину"
Відстукування слів (двоскладові з однаковими голосними)
- Кожне слово поділяється на склади. Зараз ми спробуємо, як телеграфісти відстукати кількість складів у словах: (показую спочатку, повторюють після мене, тільки тоді – самостійно)
Скласти склади (на магнітній дошці)
Аналіз слів (звуковий)
Підсумок.
Повторення артикуляційних вправ.
Мета: Працювати над чіткістю виконання артикуляційних вправ; вчити артикулювати звуки за наслідуванням; виховання правильного мовленнєвого дихання; розвивати вміння добирати слова за аналогією; розвивати пам'ять, зміцнювати м'язи повік.
Обладнання: картки з написом букв (голосні, ті що артикулюються), пелюстка (чи шматок вати, чи осінній листочок), картки одягу, фруктів.
Організаційна частина. Гра "Четвертий зайвий"
- Що за зайві слова?
- Що ви сьогодні одягнули, коли йшли в …? (пригадати і описати: назви одягу та його колір)
Артикуляційна гімнастика.
Змагання «У кого краще»
Повторення складів.
Викладання на дошці та усне виразне повторення.
Вивчення віршика напам’ять. Яблунька.
Яблунька низенька,
Яблунька тоненька,
Віти – руки підіймає,
Пташеняток обіймає.
Дрібна моторика «Пташенятко»
Покажіть, що на ваших долоньках сидить маленьке пташенятко, подмухайте на нього, щоб воно не замерзло. Погладьте його іншою рукою, тільки ніжно та обережно, щоб не поранити його.
Фізкультхвилинка.
Повторення рухів, промовляючи вірш "Яблунька".
Розвиток пам'яті «Хто в що одягнений»
- Розглянте один одного і запам'ятайте одяг. Закривши очі, або дитина стає за спину –описати, в що діти одягнені.
Вправа на розвиток дихання "Здуй пелюстку"
Вправи для зміцнення м'язів повік, поліпшення кровообігу і розслаблення м'язового апарата ока, виконується сидячи:
Гра "Що потрібно?"
- Петрик одягається на прогулянку восени, що йому потрібно?
Дрібна моторика «Апельсин»
Ми ділили апельсин,
нас багато – він один.
Оця долька – для їжа,
оця долька – для вужа,
оця долька – для лиски.
Оця долька – для качок,
ну а ця – для діточок.
Пригадати свій одяг. Розвиток пам'яті.
Порівняння одягу за спільними та відмінними ознаками. Продовж речення.
Перевірка пам'яті.
Створи словосполучення про одяг.
Впізнай овочі та фрукти за описом.
Підсумок.
Мета: Автоматизувати правильну вимову звуків; розвивати фонематичний слух; вчити утворювати прикметники від іменників, зливати звуки в склади; розвивати відчуття ритму, простежуючу функцію очей; виховувати повагу до старших.
Обладнання: малюнки овочів, горіхи, малюнки листочків різних дерев, палочки для рахунку, сірники, фішки для звукового аналізу.
Організаційна частина.
Подорож на город (уявна)
- Прийшли Петрик з бабусею на город. Там накопали коричневої овальної …..(діти додають, чого) … картоплі. На грядці поспів зелений та червоний солодкий …перець. Поряд Петрик зібрав червоні круглі смачні …помідори. Бабуся до борщику нарвала зеленого запашного …укропу. Під кущиком грів бочок фіолетовий овальний …. баклажан (діти повторюють опис і назву овочів). Вилізла з грядки жовта красива, та дуже пекуча ….цибуля. Для онука бабуся схотіла зварити смачної та корисної каші, тому вибрала на грядці найбільшого та найжовтішого, найсолодшого …гарбуза.
Артикуляційна гімнастика.
Гра «З якого дерева листочок?»
- Якщо листочок з дуба, то який листочок? (дубовий)
(повинні здогадатися, що ялинових листочків не буває - ні то пояснюю) з сосни.
Вправи для полегшення роботи зорового апарата, зниження втоми під час тривалої напруженої роботи очей – виконується стоячи:
Дивитися перед собою 2-3 сек., потім помістити вказівний палець правої руки на рівень середньої лінії обличчя на відстань 25-30 см. від очей, перевести погляд на кінець пальця і дивитися 3-5 сек., опустити руку. Повторити вправу 6-8 разів.
Складання складів з вивченими голосними та виразна вимова їх.
А, У + Л, Ш, Р ….
Розвиток слухової уваги. Виділення звука з віршика.
- Послухайте віршик і будьте уважні –який звук в ньому зустрічається частіше від інших:
Осел по вулиці гаса,
Осла ужалила оса.
Ой, боляче!, Отож, малята,
осу і вам не слід чіпати.
Складання складів з новим звуком.
Дрібна моторика "Морква"
Морква – це городнє диво:
і корисна, і красива.
Тягнем хвостик, молодці, -
і морквинка у руці.
(тягнемо пальчики однієї руки (масажуючи їх), пальцями іншої, потім пальчики міняємо, і масажуємо вже пальчики іншої руки першою)
Гра з м’ячиком "Повтори слово"
- Котиться м’ячик, а діти мають виразно повторити слово (оченятами стежимо за м’ячиком).
- Назвіть своє слово з даним звуком (розвиток пам’яті)
Ритмічний малюнок двоскладових слів.
- Діти паличками (для лічби) відстукують кількість складів слів попередньої вправи, виразно повторюючи їх.
Масаж рук горішками.
Ми візьмем горішки,
розімнемо трішки.
По долоньках покачаєм,
пальчиками потримаєм.
Покрутимо і так і сяк,
і посміхнемося ось так.
Відгадування загадок. Аналіз відгадки.
В зеленім лісі побував якийсь художник і поволі
Дерева перефарбував у золотисто–жовтий колір.
Ти хто такий? Я здивувавсь.
- Чому тебе не бачив досі?
- То придивися, - хтось озвавсь,
- І ти тоді побачиш ...осінь.
Загадки:
Два віконця маєм, добре про них дбаєм.
Обидва віконця можуть бачить сонце… (очі)
Маленька комашина літає в конюшині.
Солодке полюбляє та боляче кусає . (оса)
Підсумок.
Мета: Закріплювати правильну артикуляцію звуків; розвивати вміння поширювати речення; збагачувати словниковий запас дітей; розвивати мислення, увагу дітей, вчити утворювати відмінкові конструкції, зміцнювати окорухові м’язи очей дитини.
Обладнання: малюнки дерев та зайчика, горіхи, малюнки листочків різних дерев, палички для рахунку, сірники, фішки для звукового аналізу.
Організаційна частина. Повторити слова зі звуком "О"
- На минулому занятті який голосний ми вивчили? (нагадую – оса)
- Відгадати загадку:
Прийшла дівчина до хати,
Узялась хазяйнувати:
Вправно скриню відімкнула,
В жовту свитку ліс вдягнула. (осінь)
Зі слів, які я називатиму, повторити тільки ті, що починається зі звука "О"
- Який звук "О"? (голосний)
- Виберіть фішку, з допомогою якої ми її позначаємо.
Повторення вправ артикуляційної гімнастики.
Подорож до лісу.
- Тиха золота осінь. Ми прийшли до лісу…. Шурхотять під ногами жовті …(листочки). Крізь хмаринки пробиваються ще теплі лагідні … промінчики. Та на небо насуваються все густіші сірі ….хмари…… Нога ступила на суху …..(гілочку), яка голосно тріснула, та розбудила білобоку …(сороку). Сорока ….(заскрекотіла). Десь вдалині закаркала …(ворона). В небі журливо клекочуть …..(журавлі), відлітаючи у вирій. На гілочках стривожено цвірінькають …(горобці), тому що бояться холодів, що скоро настануть. Ліс стоїть у тихій зажурі.
Назви дерев.
- А які дерева ростуть в лісі?
- Які бувають дерева? (високі, низькі, розлогі, стрункі)
Гра "А я ще знаю" (за малюнками дерев)
- Передаючи малюнок дерева, діти повинні назвати нову ознаку, при цьому повторюючи та запам’ятовуючи назву дерева.
Складання та поширення речень товариша. Розвиток мовлення.
Дрібна моторика "Дятел"
Що за стукіт? Кожен знає:
дятел дерево довбає.
Він лікує гілочки,
щоб не їли їх жучки.
(діти почергово стукають паралельними пальцями обох рук по три рази подушечками по парті, віршик повторюємо декілька разів)
Гра «Віднайди листочок до дерева»
Розвиток дихання.
Гра з м'ячиком "Постав назву дерева у множині"
Вправи на зміцнення м’язів повік, розслаблення очних м’язів і поліпшення кровообігу.
Збагачення лексичного запасу. Продовж речення.
Складання складів та називання їх.
Розвиток просторових відношень. Гра "Під яким деревом зайчик"
(утворення орудного відмінка)
Вправи для зору.
Підсумок.
- Повторення вправ артикуляційної гімнастики.
Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua