Закрити
Заняття оригамі з дітьми-інвалідами та їх роль в психологічної реабілітації дітей
01 Січня 2006, 05:35 , Переглядів: 2653
FacebookTwitterLivejournal
Заняття оригамі з дітьми-інвалідами та їх роль в психологічної реабілітації дітей Фото: www.picgifs.com Заняття оригамі з дітьми-інвалідами та їх роль в психологічної реабілітації дітей

Зв'язок мистецтва і терапії, мистецтва та психології відомий давно і добре описан в різній медичної та педагогічної літератури. Сьогодні багато уваги приділяється арттерапії, її методики застосовуються психологами, психотерапевтами та психіатрами. Різні види мистецтва надають неоціненну допомогу лікарям у діагностиці психічних відхилень у людини, в терапії різних форм захворювань, в психологічній реабілітації хворих.

У літературі описані спроби залучити до роботи лікарів і живопис, і скульптуру, і танець. Такі досліди завжди дають позитивний ефект. Хворий одержує можливість самовираження, лікування проходить з великим ефектом.

Такий вид мистецтва, як орігамі існує вже більше п'ятнадцяти століть. Він добре вивчений художниками, педагогами і математиками. У всіх країнах орігамі займаються як діти, так і дорослі. Його викладають у дитячих садках і школах. Але звернення до орігамі в медичній практиці практично не описано. Орігамі, як особливий вид мистецтва, практично не розглядався лікарями в якості методики арттерапії. А адже вплив занять орігамі на хворих, терапевтичний ефект від таких занять надзвичайно великий. Іноді тільки орігамі може бути доступним пацієнтові.

Дане повідомлення - це спроба узагальнити власний практичний досвід занять орігамі з різними групами дітей, показати його позитивний терапевтичний ефект, спостережуваний протягом декількох років роботи з так званими "важкими" дітьми та дітьми-інвалідами.

Перш за все хотілося б розділити поняття "дитина-інвалід" на дві категорії. Одна група дітей-інвалідів - це діти з вродженими порушеннями роботи різних органів почуттів і з фізичними вадами або розумово відсталі діти. Досвід роботи з цією групою дітей добре описаний у спеціальній літературі і показано, що творчий потенціал таких дітей величезний. Їх роботи представляють значну художню цінність. А ефект від роботи позначається на процесі лікування дітей.

Інша група дітей - це ті, хто стали інвалідами в результаті тривалої хвороби. Робота з такими дітьми є серйозною педагогічною і медичною проблемою.

Діти тієї та іншої груп, з різними діагнозами, у різному віці потрапляють на лікарняне ліжко деколи на багато місяців, а то й років. Їх світ виявляється звужений до розмірів кімнати, а число осіб, з якими діти спілкуються, скорочується до двох-шести чоловік. Орігамі в роботі з такими дітьми деколи стає єдино можливим способом творчого розвитку. І цьому сприяють декілька якостей цього виду мистецтва, властиві тільки йому.

По-перше, це абсолютна доступність орігамі дитині будь-якого віку, будь-якого ступеня підготовки і будь-якої можливості пересування.

По-друге, орігамі не вимагає ніяких спеціальних пристроїв, устаткування. Заняття можуть проходити в будь-якій обстановці.

По-третє, для творчості застосовується будь-який папір, навіть тій, що є макулатурою.

Заняття орігамі можуть приймати будь-яку форму:

  • індивідуальні або групові,
  • гра або лекція,
  • уважне вивчення техніки та методик складання,
  • вікторини та конкурси з елементами фокусів.

Вибираючи будь-яку форму роботи, комбінуючи, педагог домагається вирішення самих різних виховних і терапевтичних завдань.

Діти-інваліди, позбавлені звичного спілкування, часом замикаються в собі. І спроби вивести їх з цієї ізоляції викликають негативну реакцію. Орігамні заняття здатні вивести дитину з депресії. Вони допомагають самовиразитися. А практично миттєвий результат творчого пошуку сприяє розвитку інтересу дитини до занять такого роду. Комбінування різних форм роботи з групами дітей-інвалідів в лікарні дає можливість проводити як індивідуальний тренінг, так і групову терапію. Так, створення орігамного спектаклю призводить до того, що навіть самі замкнуті діти повністю розкріпачуються, що відразу ж позначається на процесі лікування.

Особливе місце заняття орігамі займають в роботі з дітьми з обмеженими можливостями пересування. Розвиток тонкої моторики впрямую впливає на розумовий і емоційний розвиток дитини. Звертаючись до цієї сторони орігамної творчості, педагоги вдало застосовують заняття орігамі в роботі з дітьми, хворими на ДЦП.

Роботи дітей не тільки впливають на психологічний клімат в приміщенні лікарні у процесі складання або творчості. Результат дитячої орігамної творчості є чудовим матеріалом для прикраси досить убогого інтер'єру лікарні.

Орігамі не панацея. Однак заняття з дітьми-інвалідами показали, що орігамі багато краще інших видів творчості в лікарнях. А ефект застосування особливих методик орігамного викладання часто перевершує інші форми роботи. Так, саме систематичні заняття орігамі з дітьми з, так званого, "корекційного класу" дозволили 80% дітей вивести з цього класу за результатами психологічного обстеження. Рівень їхнього інтелекту підвищився, поведінка нормалізувався. І подібні позитивні приклади не поодинокі.

Таким чином, в даному повідомленні представлений лише перший досвід занять орігамі з дітьми-інвалідами. Представляють інтерес серйозні дослідження по застосуванню орігамі психологічної підтримки дітей з різними довгостроково протікаючими інвалидизирующими захворюваннями, в тому числі злоякісними пухлинами.

Джерело: http://vsem-mirom.narod.ru
Автор: Н.Д. Острун, Фонд розвитку дитячої творчості "Т-Гра", м.Москва
Видалити Відміна
Забанити Відміна